Our product range includes a wide range of ammonium sulphate 0.5m (1n) standardized solution,liquid, d. 1.04, potassium hydroxide 0.5n solution in methanol, potassium iodide 3m solution, hydrochloric acid 0.05n (0.05 mol/l) solution, hydrochloric acid 0.25m (0.25n) standarized solution and hydrochloric acid 0.2m (0.2n) standarized solution.
Get Latest Price
| Nitrogen Content | 20% |
| Grade | Technical |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | Clear Colorless |
| Application | Basal Fertilizer |
| Sulfur Content | 23% |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Grade Standard | Laboratory Reagent |
| Packaging Size | 25 kg |
| Concentration | 45% |
| Application | Water Treatment |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | 95% |
| CAS Number | 1310-58-3 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Laboratory Reagent |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 25 L |
| Application | Laboratory |
| Packaging Type | Drum |
| Purity | 99% |
| Shelf Life | 36 months |
| CAS Number | 7681-11-0 |
Get Latest Price
| Grade | Industrial |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| Purity | 30 % |
| Density | 1.18 kg/L |
| Boiling Point | 50 degree c |
| Cas Number | 7647-01-0 |
| Formula | HCl |
Get Latest Price
| Grade | Industrial |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| Purity | 30 % |
| Density | 1.18 kg/L |
| Boiling Point | 50 degree c |
| Cas Number | 7647-01-0 |
| Formula | HCl |
Get Latest Price
| Grade | Industrial |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| Purity | 32 % |
| Density | 1.18 kg/L |
| Boiling Point | 50 degree c |
| Cas Number | 7647-01-0 |
| Formula | HCl |
Get Latest Price
| Grade | Industrial |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| Purity | 33 % |
| Density | 1.18 kg/L |
| Boiling Point | 50 degree c |
| Cas Number | 7647-01-0 |
| Formula | HCl |
Get Latest Price
| Grade | Industrial |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| Purity | 35 % |
| Density | 1.18 kg/L |
| Boiling Point | 50 degree c |
| Cas Number | 7647-01-0 |
| Formula | HCl |
Get Latest Price
| Grade | Industrial |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| Purity | 35 % |
| Density | 1.18 kg/L |
| Boiling Point | 50 degree c |
| Cas Number | 7647-01-0 |
| Formula | HCl |
Get Latest Price
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Purity | ≥99% |
| Form | Solution |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Water Treatment |
| Sodium Chloride Content | ≥98% |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS Number | 7647-14-5 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Size | 25 L |
| Form | Solution |
| Application | Electroplating |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Solubility In Water | Soluble |
| Shelf Life | 36 Months |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Size | 25 L |
| Form | Solution |
| Application | Analytical Reagent |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Solubility In Water | Soluble |
| Shelf Life | 36 Months |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Size | 25 L |
| Form | Solution |
| Application | Analytical Reagent |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Solubility In Water | Soluble |
| Shelf Life | 36 Months |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Purity | 99% |
| Grade | Industrial Grade |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 25 L |
| Application | Textile |
| Packaging Type | Drum |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Industrial |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand / Make | Chemnovo |
| Form | Solution |
| Packaging Type | Bottle |
| Water Content | <0.15% |
| Appearance | Clear Colorless |
| CAS No. | 64-19-7 |
| HSN Code | 29152100 |
Get Latest Price
| Purity | 99.85% |
| Grade | Industrial |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand / Make | Chemnovo |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Water Content | <0.15% |
| Appearance | Clear Colorless |
| HSN Code | 29152100 |
Get Latest Price
| Grade | Technical Grade |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Application | Laboratory Use |
| Brand | Pallav |
| CAS Number | 1762-95-4 |
| Molecular Formula | NH4SCN |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Grade | Technical Grade |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Solution |
| Application | Laboratory Use |
| Brand | Pallav |
| CAS Number | 1762-95-4 |
| Molecular Formula | NH4SCN |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Product Form | Dihydrate |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Physical Form | Solution |
| Application | Water Treatment |
| BaCl2 Purity | 99 % |
| Packaging Size | 500 ml |
| Solubility | Water Soluble |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Purity | 65% |
| Grade Standard | Industrial |
| Application | Deicing |
| Color | Colorless |
| Packaging Size | 500 ml |
| Moisture | <0.5% |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Grade | Industrial Grade |
| Purity | 90% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Application | Deicing |
| Color | Colorless |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 10043-52-4 |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Purity | 65% |
| Grade Standard | Industrial |
| Application | Deicing |
| Color | Colorless |
| Packaging Size | 500 ml |
| Moisture | <0.5% |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Purity | 77% |
| Grade Standard | Industrial |
| Application | Deicing |
| Color | Colourless |
| Packaging Size | 500 ml |
| Moisture | <0.5% |
| Country Of Origin | Made In India |
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Grade | Technical Grade |
| Form | Solution |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 L |
| Application | Disinfectant |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 121-54-0 |
| Shelf Life | 3 Years |
| Molecular Formula | C27H42ClNO2 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Laboratory Reagent |
| Purity | 98% |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 L |
| Application | Laboratory |
| Packaging Type | Drum |
| Shelf Life | 36 months |
| CAS | 2/3/7758 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Laboratory Reagent |
| Purity | 98% |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 25L |
| Application | Laboratory |
| Packaging Type | Drum |
| Shelf Life | 36 months |
| CAS | 2/3/7758 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Indicator |
| Purity | 98% |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Laboratory |
| Packaging Type | Drum |
| Shelf Life | 36 months |
| CAS Number | 7789-00-6 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Technical |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Chemical Industry |
| Packaging Type | Drum |
| CAS Number | 1310-58-3 |
| Shelf Life | 3 Years |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Industrial |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Chemical Industry |
| Packaging Type | Drum |
| CAS Number | 1310-58-3 |
| Shelf Life | 3 Years |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Technical |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Chemical Industry |
| Packaging Type | Drum |
| CAS Number | 1310-58-3 |
| Shelf Life | 3 Years |
Get Latest Price
| Grade Standard | Laboratory Reagent |
| Purity | 99% |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 25 L |
| Application | Laboratory |
| Packaging Type | Drum |
| Shelf Life | 36 months |
| CAS Number | 7681-11-0 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Technical |
| Purity | 98% |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 25 L |
| Application | Water Treatment |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS Number | 7722-64-7 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Laboratory Reagent |
| Purity | 98% |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 25 L |
| Application | Laboratory |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS Number | 7722-64-7 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Laboratory Reagent |
| Purity | 98% |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 25 L |
| Application | Laboratory |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS Number | 7722-64-7 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Technical |
| Purity | 99% |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 25 L |
| Application | Laboratory |
| Packaging Type | Drum |
| CAS Number | 333-20-0 |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Purity | 99% |
| Grade | Industrial Grade |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 25 L |
| Application | Textile |
| Packaging Type | Drum |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Purity | 50% |
| Grade | Industrial Grade |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 25 L |
| Application | Textile |
| Packaging Type | Drum |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Purity | 99% |
| Grade | Industrial Grade |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 25 L |
| Application | Textile |
| Packaging Type | Drum |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Purity | 99% |
| Grade | Industrial Grade |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 25 L |
| Application | Textile |
| Packaging Type | Drum |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Purity | 99% |
| Grade | Industrial Grade |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 25 L |
| Application | Textile |
| Packaging Type | Drum |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India