Offering you a complete choice of products which include malachite green 1% aqueous solution, ajowan oil extra pure, almond oil extrapure bitter, basil oil extra pure, bay oil extrapure and 00407a bergamot oil.
Get Latest Price
| Concentration | 1 % |
| Usage Application | Laboratory |
| Shade Type | Malachite Green |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 20 liter |
| Dye Class | Basic Dye |
| Solvent | Water |
| CAS | 2437-29-8 |
Get Latest Price
| Thymol Content | 40% |
| Packaging Size | 1 L |
| Purity | 100% Pure |
| Application | Pharmaceutical |
| Extraction Method | Steam Distilled |
| Part Used | Seeds |
| Botanical Name | Carum copticum |
| Packaging Type | Glass Bottle |
Get Latest Price
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 ml |
| Plant Part Used | Bitter Almond Kernel |
| Purity | 100 % |
| Specific Gravity | 0.915 |
| Refractive Index | 1.469 |
Get Latest Price
| Basil Type | Sweet Basil |
| Botanical Source | Ocimum basilicum |
| Chemotype | Methyl Eugenol |
| Extraction Method | Steam Distilled |
| Purity | 100% Pure |
| Linalool Content | ≥50% |
| Estragole Content | ≥70% |
| Packaging Size | 1 kg |
Get Latest Price
| Bay Species | Indian Bay Leaf |
| Plant Part Used | Leaf |
| Extraction Method | Steam Distilled |
| Bay Type | Bay Leaf Oil |
| Purity | 100% Pure |
| Organic Certification | Conventional |
| Packaging Size | 1 kg |
Get Latest Price
| Type | Bergamot Oil |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Grade | Therapeutic Grade |
| Packaging Size | 1 L |
| Color | Pale Yellow |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Shelf Life | 2 Year |
Get Latest Price
| Oil Type | Cold Pressed |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Is It Organic | Organic |
| Shelf Life | 18 Month |
| CAS | 8002-03-7 |
| Form | Oil |
Get Latest Price
| Form | Wax |
| Color | Yellow |
| Purity | 99% |
| Application | Polish And Polish Wax |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1 kg |
| Melting Point | 60 C |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India